Mleczko pszczele Informacje o mleczku pszczelim

Rzeczy, które należy wiedzieć o mleczku pszczelim

Mleczko przywraca ciało do świetnej formy oraz utrzymuje w zdrowiu strukturę kości, a także stawy. Stosować może je każdy, niezależnie od płci czy wieku.

Jedynym wyjątkiem jest alergia na produkty pszczele, w takim wypadku nie poleca się spożywania mleczka pszczelego. Stosowanie należy przerwać, kiedy czujemy swędzenie w jamie ustnej, występują zaburzenia trawienne lub gdy zaobserwujemy wysypkę, katar czy trudności w oddychaniu.
U osób uczulonych na miód istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia alergii także na mleczko pszczele.

Mleczko pszczele mogą także stosować osoby cierpiące na cukrzycę.

Stosowanie mleczka pszczelego

W normalnym przypadku dla dorosłych zaleca się 1-2 łyżeczki, czyli 0,5 - 1 g dziennie w zależności od budowy ciała, natomiast dzieciom 1 łyżeczkę, tj. 0,5 g. W zależności od choroby można zwiększyć porcję.

Mleczko pszczele należy umieścić pod językiem, aż do całkowitego wchłonięcia – ok. 5 minut.

Czyste mleczko, bądź też zmieszane z miodem zaleca się spożywać 20-30 minut przed pierwszym posiłkiem.

Zbiór mleczka pszczelego

Pszczoły zazwyczaj nie produkują dużej ilości mleczka pszczelego i nie są w stanie przechowywać go tak jak to robią w przypadku miodu czy pyłku. W ulach jest małe zapotrzebowanie na mleczko pszczele, właściwie potrzebne jest tylko do karmienia larw przez pierwsze trzy dni oraz do żywienia królowej przez całe jej życie.

W obecnych czasach przy zastosowaniu pewnych technicznych urządzeń, można skłonić pszczoły do większego wytwarzania mleczka, jednakże i w tym wypadku nie możemy mówić o ogromnych ilościach.

Najpierw pszczelarz wyjmuje pincetą królową, następnie wybiera mleczko z plastrów, które nie są wypełnione woskiem. W każdym takim plastrze można znaleźć 200-350 g substancji.

Pszczoły w spontaniczny sposób budują 5-10, a w szczególnych przypadkach nawet 15 plastrów dla królowej. Zazwyczaj ma to miejsce w okresie poprzedzającym rójkę. Poza okresem rójki budowanie plastrów przez pszczoły następuje wówczas, gdy w ulu zabranknie królowej (śmierć, podmiana przez pszczelarza itp.)

Wytwarzanie i przechowywanie mleczka pszczelego

W celu zwiększenia ilości wytwarzanego mleczka pszczelego jak również jego jakości, pszczelarz wywołuje wśród pszczół uczucie sieroctwa, tzn. pozbawia ich królowej. Dlatego też pszczoły zaczynają budować nowe plastry dla nowej matki. Pszczelarz umieszcza także sztuczne kopuły woskowe, które są podobne do plastrów. W każdym umieszcza młodą larwę po to, by pszczoły zaczęły dostarczać jej mleczko.

Mleczko pszczele stosowane jest głównie w celu wzmocnienia zdrowia organizmu, dlatego należy gromadzić je w warunkach sterylnych. Przechowywać w miejscu chronionym od światła, gorąca i powietrza, w temp. ok. 2 °C.

Ponieważ mowa jest o bardzo niestabilnej substancji, jeśli nie przedsięwziemy koniecznych środków ostrożności, wówczas istnieje ryzyko, że ulegnie ona zepsuciu.

Największym zagrożeniem dla mleczka pszczelego jest wilgotne środowisko. Jest substancją silnie wchłaniającą wodę, co stanowi idealny grunt do rozprzestrzeniania się pleśni i zarazków. Mleczka nie wolno przechowywać dłużej niż półtora roku, ponieważ po tym okresie traci większość swoich właściwości.

W przypadku suszonego mleczka pszczelego sytuacja jest inna. Można przetrzymywać je przez długi okres, a przed użyciem należy rozpuścić w wodzie.

Zapraszamy do odwiedzenia poniższych podstron:

Fontos tudnivalók a méhpempő használatakorStosowanie mleczka pszczelegoInformacje dotyczące przechowywania i spożywania mleczka pszczelego. Mleczko pszczele cenyZobacz opakowaniaNa tej stronie przedstawiamy, w jakich opakowaniach można zakupić mleczko pszczele.

Mleczko pszczele cena